עוברים את הפרידה ביחד

פרידה ופירוק משפחה הם מקטע משמעותי על רצף החיים של האדם. באותה התקופה, נטרפים הקלפים של כמעט כל פרמטר ופרמטר בחייו. בפן האישי הפנימי, וזה נכון גם כשהפרידה נעשית באוירה הכי טובה ונעימה שיש, האדם עובר טלטלה בכל הנוגע לתפיסות ואמונות שלו לגבי מושגי יסוד כמו הורות, משפחה, זהות, משמעות ושאיפות. הוא נדרש פתאום להתמודד עם סיטואציות חדשות שמעולם לא נתקל בהן לפני כן, ועם אתגרים כלכליים, תפקודיים, הוריים ומשפחתיים.

בפן היותר נרחב, נמצאים הילדים שלו ומשפחתו הקרובה. לצד המשבר האישי, יש גם ילדים, הורים, אחים וחמים. כולם יחד הם הסביבה המשפחתית שעוברת את הפרידה מהזווית האישית שלהם, זווית שמשוועת להתייחסות מתאימה. הילדים, באופן טבעי, זקוקים לדברים שונים בתקופת השינוי ולדברים שונים כשהשינוי מתבסס. הסבים, באופן טבעי, נדרשים פתאום להתמודד עם תפקיד שונה שעליהם למלא, והרבה מהשינויים ומהקושי קשורים גם אליהם. המשפחה כולה נולדת ליום חדש שיוצר סיטואציות משפחתיות מורכבות מאוד, ובעיקר חדשות.

יש בהחלט דרך להפוך את כל התקופה הזו לקלה ומשמעותית הרבה יותר. רבים וטובים חקרו, בדקו, מצאו, ויצרו פתרונות וכלים, בדיוק בשביל זה. אפשר לעשות עיבוד נכון וחשוב של החוויות. אפשר לפתוח דף חדש ומשופר. אפשר לנצל את השינוי לרענון, לחידוש ולחיוב.
השירותים שאני מציעה מחולקים לשלוש קטגוריות- אנשים. משפחה. יחסים.

אנשים- החלק האישי של הפרידה. עבודה עם הנפרד, אחד על אחד, או כחלק מקבוצה, במטרה לעשות עיבוד נכון של התהליך, לייצב את הרפסודה המתנענעת, ולמצוא את המשאבים, הכלים והדרכים, שיעזרו לאדם לצעוד אל שארית חייו מצויד, מחוזק ומשופר.
משפחה- החלק המשפחתי. עבודה עם בני המשפחה- הנפרד, הוריו, אחיו, חמיו, גיסיו ומשפחתו המורחבת, במטרה לבחון עימם את השינויים שהביאה הפרידה לחייהם, להגדיר את המסגרת החדשה שנוצרה, ולהעניק להם ידע וכלים להתנהל בצורה שתיטיב איתם ועם הנפרד וילדיו.

יחסים- החלק ההורי. עבודה עם הנפרד, ולעיתים גם עם בן/ת זוגו לשעבר, במטרה לבנות את מרכיב ההורות בחייו/הם. במסגרת זו מתקיימת התייחסות לאופן שבו משפיעים שלל השינויים המתרחשים על ההורות, ועל היחסים החדשים שנוצרים בין ההורים לבין ילדיהם, ובין ההורים לבין עצמם במסגרת ניהול הורות משותפת.

 

מפגשים אישיים

כפי שכולנו יודעים ומכירים, פרידה ופירוק משפחה הם מקטע משמעותי על רצף החיים של האדם. באותה התקופה, נטרפים הקלפים של כמעט כל פרמטר ופרמטר בחיים. בפן האישי הפנימי, וזה נכון גם כשהפרידה נעשית באווירה הכי טובה ונעימה שיש, האדם עובר טלטלה בכל הנוגע לתפיסות ואמונות שלו לגבי מושגי יסוד כמו הורות, משפחה, זהות, משמעות ושאיפות. הוא נדרש פתאום להתמודד עם סיטואציות חדשות שמעולם לא נתקל בהן לפני כן, ועם אתגרים כלכליים, תפקודיים, הוריים ומשפחתיים.

יש בהחלט דרך להפוך את כל התקופה הזו לקלה ומשמעותית הרבה יותר. רבים וטובים חקרו, בדקו, מצאו, ויצרו פתרונות וכלים, בדיוק בשביל זה. אפשר לעשות עיבוד נכון וחשוב של החוויות. אפשר לפתוח דף חדש ומשופר. אפשר לנצל את השינוי לריענון, לחידוש ולחיוב.

במפגשים האישיים אנחנו נדבר, נשאל, נסתכל, נעבד, נלמד, נבדוק יחד מה צריך, נייצב את הרפסודה המתנענעת, ונמצא את המשאבים, הכלים והדרכים, שיעזרו לאדם לצעוד אל שארית חייו מצויד, מחוזק ומשופר.

 

הדרכת הורים

גירושין הם אירוע שמאתגר מאוד את פן ההורות. שאלות הוריות שלא נשאלו מעולם צצות ועולות, רגשות מסוג חדש ובעוצמות לא מוכרות מופיעים לפתע. אם למשל עד עכשיו הייתי ההורה הרך יותר, זה שנעזר בהורה האחר בהטלת משמעת, מה אני עושה עכשיו? או אם למשל עד עכשיו הייתי מתנהל בקלות מול ילדיי, אך לפתע אני מרגיש קושי להציב גבולות בגלל שאני מרגיש צורך לפצות אותם, מה יקרה עכשיו?

בנוסף, משתנים לחלוטין מאפייניו של ניהול ההורות במשותף. מערכת יחסים שהיתה זוגית וכללה גם ניהול של הורות יחד, הופכת עם הגירושין בעיקר למערכת יחסים של ניהול הורות משותפת. זוהי מערכת יחסים שונה  לחלוטין מזו שנוהלה עד היום, כמעט בכל פרמטר שרק עולה על הדעת.

שאלות הוריות כמו- האם להרשות לילד לנסוע לטיול עם חבריו? האם להרשות לילד לרכוב על אופניים חשמליים? מהי הדרך שנרצה לפעול בה כשהילד מושהה מבית הספר? מה לעשות כשהילד לא עושה שיעורים? כמה ממתקים אנחנו מרשים לו לאכול? וכו’ וכו’ וכו’, הופכות לסוגיות שאת המענה עליהן רצוי וצריך לגבש יחד, בתנאים חדשים ולא פשוטים בכלל.

בהדרכת הורים אנחנו עובדים יחד על יצירת והכרת הזהות ההורית, רכישת כלים מעשיים ביותר שיענו על סוגיות הוריות שעולות, וגיבוש מושכל של הדרך המתאימה לתקשורת וקבלת החלטות משותפות.

הפגישות נערכות עם כל אחד מבני הזוג בנפרד, עם שני בני הזוג יחד, ו/או בכל הרכב שמבקש להתייעץ בסוגייה ספציפית הקשורה להורות בגירושין.

 

המשפחה המורחבת

בפן היותר נרחב לנפרד עצמו, נמצאים הילדים שלו ומשפחתו הקרובה. לצד המשבר האישי, יש גם ילדים, הורים, אחים וחמים. כולם יחד הם הסביבה המשפחתית שעוברת את הפרידה מהזווית האישית שלהם, זווית שמשוועת להתייחסות מתאימה.

המשפחה כולה נולדת ליום חדש שיוצר סיטואציות משפחתיות מורכבות מאוד, ובעיקר חדשות. הורים, אחים, בני זוג חדשים, חברים קרובים, הסביבה הקרובה של בני הזוג לשעבר היא חלק אינטגרלי מסיפור הפרידה עצמו, מושפעים ממנו וחווים אותו.

גם הורה שקיבל לביתו ומשפחתו חתן או כלה חדשים, חווה באופן אישי את הבגידה, הכאב והצער. הרבה פעמים הוא מרגיש שהאחריות לרווחת חייו של הנפרד וילדיו מוטלת גם עליו. לפתע הוא נדרש לצקת תוכן לתוך תפקיד משפחתי שונה שעליו למלא.

לא חסרים מקרים שלמשפחה המורחבת ולסביבה הקרובה יש חלק  מרכזי והשפעה על מערכת היחסים בין בני הזוג. לבני הזוג החדשים, שנכנסים לתוך עולם שלם שתפקד לפני בואם, לא תמיד ברור איך עליהם להתנהג ומה בדיוק לעשות בסיטואציות מסוימות.

כל המקרים האלה הם דוגמאות לכך שהמשפחה כולה עוברת את הפרידה, גם אם באופנים שונים מהאופן שבו עוברים אותה בני הזוג. גם הם זקוקים למקום שבו יוכלו לשתף, להבין וללמוד מהם השינויים שהביאה הפרידה לחייהם, להגדיר את המסגרת החדשה שנוצרה, ולהעניק להם ידע וכלים להתנהל בצורה שתיטיב איתם ועם הנפרד וילדיו.

הפגישות נערכות עם בן המשפחה עצמו, עם הנפרד ובני משפחתו, ו/או בכל הרכב רלוונטי ונכון בכל מקרה ומקרה.

 

גישור בין מתגרשים

כשאומרים ‘גישור’ בהקשר של גירושין, ישר חושבים על הסכם הפרידה שבו מחלקים בני הזוג ביניהם את רכושם, זכויותיהם וחובותיהם. ואכן, זהו הסכם חשוב שמתגבש בתקופה רגישה מאוד בחייהם של בני הזוג, ויש הרבה מאוד מה ללמוד ומה לעשות כדי להפוך אותו להסכם מוצלח.

אבל גישור הוא לא רק זה, הצורך בגישור לא מסתיים כשבני הזוג נפרדים חוקית וההסכם שוכן לו בבטחה בקלסר שבארון. למעשה, הצורך בגישור עולה באינסוף מקרים וסיטואציות שהחיים מזמנים לבני הזוג לשעבר. עסק משותף, ילדים משותפים, נסיבות וצרכים שמשתנים, כל אחד מהקטגוריות האלו מולידה שוב את הצורך לקבל החלטה משותפת.

במספר מפגשי גישור קצרים, ענייניים ונקודתיים, אנחנו מגיעים יחד להסכמות בנוגע לסוגיה הספציפית שעלתה. במקביל, מושם דגש חשוב על לימוד דרכים לקבלת החלטות משותפות בהמשך, אשר מתאימות למאפייני התקשורת והאישיות של הזוג הספציפי.

 

המפגשים נערכים במזכרת בתיה, ברחובות ובתל-אביב.

לתיאום פגישה צרו קשר