אני

אוירה משפחתית

אוירה משפחתית היא למעשה כל מה שמיוחד במשפחה הספציפית שלנו. היא טביעת האצבע המשותפת של כולנו, שמבדילה אותנו מכל המשפחות האחרות, וזו שחושפת את הערכים וסדרי העדיפויות שלנו.

כשמסתכלים עלינו מהצד, מה רואים? – מה חשוב בבית שלנו? איזה אורח חיים אנחנו מקיימים? איך אנחנו מתנהגים אחד לשני? על מה אנחנו מדברים ועל מה לא? מהם הטונים ומי בעיקר זה שמדבר? איך מקבלים החלטות ואיך מתייחסים לדעות השונות משלנו?

כשילד גדל בבית שלנו, אילו מסקנות ותובנות נוצרות אצלו? – האם העולם הוא מקום בטוח או מפחיד? האם אפשר לסמוך על אנשים או להיזהר מהם? האם אני חייב להיות הכי טוב במשהו או שזה בסדר להיות כמו שאני? האם אני מאמין שאם אני משיג משהו זה על חשבון מישהו אחר, או שיש מספיק לכולם? האם הדעה שלי רלוונטית ומשמעותית, ויש לי איך להשפיע, או שמכתיבים לי ולא ממש מקשיבים ומתייחסים למה שחשוב לי?מתוך התשובות שהילדים שלנו עונים לעצמם (במסגרת היכולת הקוגניטיבית, שמאפיינת את השלב ההתפתחותי שבו הם נמצאים), הם מתחילים לגבש את תפיסת העולם שלהם, האישיות, אסטרטגיות הפעולה, הערך העצמי, ואמונות הבסיס שילוו אותם בהמשך חייהם, ובמובנים מסוימים יצרו ויעצבו את הנתיב הייחודי שבו יבחרו ללכת.

לכן, גם עבורם, וגם עבורנו, שווה מאוד שניתן את הדעת לנושא החשוב הזה, שנדבר, נחשוב, וניצור, את האויר המנטאלי שכולנו שואפים לתוכנו בין כתלי הבית – הבנוי ממש והמופנם בתוכנו- שהקמנו. כדאי שנברר עם עצמנו מה היינו רוצים שהילדים שלנו יקחו איתם הלאה, מהן המתנות שחשוב לנו להעניק להם כצידה לדרך שעוד מצפה להם, ואילו זכרונות אנחנו רוצים שיהיו להם מהילדות שלהם ומאיתנו.

נסו לשים לב לאופן שבו אתם מתנהלים מול הילדים שלכם, ומול אנשים באופן כללי, והקפידו להיות כמה שיותר אנושיים, מכבדים, חיוביים, חמים, ואמינים. בדקו האם האופן שבו אתם מנהלים את חייכם בפועל, מתחשב בערכים שחשוב לכם להנחיל להם, וחשבו על רעיונות לפעילויות שתוכלו להוסיף או לגרוע כדי לקדם אתכם למקום שאליו תרצו להגיע. שלבו את הילדים בצורה רגישה ומושכלת בתהליך קבלת ההחלטות המשפחתי (גם אם זה בתוך מסגרת שאנחנו מטווים), ודאגו להכניס לתוך הלו”ז המשותף שלכם חוויות נעימות ומגבשות.

האוירה המשפחתית היא היצירה הפרטית והמשותפת שלכם, והיא יכולה להיות כל מה שתבקשו ליצור. חשבו באיזה תוכן תרצו למלא את המיכל המשפחתי שכולכם שואבים ממנו בכל רגע ובכל שניה, ולא פחות מזה, מה נמצא בו כרגע ואפשר וכדאי להוציא.

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *