זוגיות

איך לריב נכון?

ויכוחים ומחלוקות, ואפילו עוצמתיים ושכיחים, הם חלק מחיי זוגיות רגילים ותקינים. מטבע הדברים, כל אחד מאיתנו שונה מבן/ת הזוג שלו, מנהל סדרי עדיפויות אחרים, ומגיע עם דפוסים, אמונות והשקפות עולם משלו. הצורך לנהל יחד תא משפחתי וכלכלי אחד, מפגיש אותנו עם הצורך להתעמת, להחליף דעות, ולהגיע להרבה מאוד הסכמות.

בעיני, השאלה הגדולה היא כיצד נכון, ובעיקר אפקטיבי, לנהל את הריבים שלנו. בסרטון המצורף דיברנו על נקודות שחשוב לשים אליהן לב כשאנחנו מתווכחים, כשהמטרה היא שיהיה יותר נעים ויעיל, ושלא נסכן את יציבות הזוגיות שלנו בטווח הארוך.

אם תיישמו את הרעיונות הבאים, תגלו שאפשר לנהל את זה לגמרי אחרת :

– הבינו על מה אתם רבים –

כמעט לכל מחלוקת יש שני רבדים- זה שמעל פני השטח, שעליו אנחנו כאילו רבים, וזה שמתחתיו, שעליו אנחנו באמת רבים. למשל, אנחנו כאילו רבים על זה שאתה בזבזן או שאני לא מתחשבת ועוזרת, אבל בעצם אנחנו רבים על זה שאנחנו מרגישים בודדים, דחויים, ננטשים, אחרונים בסדרי העדיפויות וכד’.

כל עוד ננהל את השיח רק על מה שרואים מעל פני השטח, ולא נתייחס כמו שצריך למה שמתחתיו, לא נצליח להגיע לפתרון אמיתי שיחזיק לאורך זמן. כל עוד לא ניגע בשורש, נטפל רק בסמפטומים שיצוצו בתחפושות שונות כל פעם. לכן, אם אתם באמת רוצים לטפל בבעיות, חשוב שתבינו על מה עוד אתם רבים, ותתנו לכך התייחסות מתאימה כשאתם מחפשים את הפתרונות.

– מסרי ‘אני’ ובקשות –

ויכוחים רבים מתלהטים, ובדרך-כלל גם מסתיימים באמצע, בגלל הנטייה להאשים, והרצון לשנות את האחר. עם כל כמה שזה מובן, אם אנחנו רוצים להשיג את המטרות שלנו בויכוח הספציפי, חשוב שנקפיד על איך שאנחנו מציגים את הדברים.

שתי שיטות שעושות את זה נפלא הן – לדבר על הצד שלכם, על מה שאתם חושבים ומרגישים, ולהסביר לצד השני מה בדיוק אתם מבקשים. בדרך הזו, הם לא ירגישו מותקפים, יוכלו להקשיב ולהבין, ויהיו יותר נכונים לזוז מהמקום שלהם עבורכם.

– אל תרדו נמוך –

כל עוד השיח בינינו מתנהל בצורה מכבדת, מערכת היחסים תוכל לשאת הרבה מחלוקות, פערים וכעסים. כשהשיח הניצי בינכם כולל ביקורת, שיפוטיות, ציניות ולעג, הנזק לקשר בטווח הארוך יכול להיות משמעותי ביותר.

בדקו שאתם שומרים על תקשורת ראויה גם בתוך כל הזעם, ונסו להיות כמה שיותר ענייניים. את המילים הפוגעניות קשה מאוד לקחת בחזרה, וזה שלא התכוונתם אליהן, או שהן רק נאמרו בלהט הרגע, לא מרפאות את הצלקות שנוצרו. שמרו על גבולות וקווים אדומים, ואל תחצו אותם לעולם.

מוזמנים ומוזמנות לצפות בסרטון ?

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *