זוגיות

בידוד ביתי – איך נשמור על הזוגיות?

.בפינה האחרונה דיברנו על מה חשוב לעשות כדי לעבור את המשבר, והנסיבות החדשות שהוא הביא איתו לחיינו, בהצלחה זוגית, ולצאת ממנו כמה שיותר קרובים ומחוזקים.

בתמצית, אני חושבת שבעיקר חשוב לשים את הלב לנקודות הבאות-

1. צמצום את הביקורת למינימום – ביקורת שמתרכזת במה שאין ומעבירה מסר של שליטה ועליונות, פוגעת בלב ליבה של מערכת זוגית בריאה והדדית. אין בה כבוד, היא ההפך של קבלת האחר ושל שיתוף פעולה, ויש לה השלכות הרסניות על מערכת היחסים.

לכן, במיוחד עכשיו כשההבדלים בינינו צצים כמעט בכל רגע נתון, חשוב לעשות עבודה משמעותית על דפוס הביקורת שלנו, לא לחשוב שאנחנו בהכרח יודעים יותר טוב, ולהתרכז במה שיפה ומוצלח, במקום במה שלדעתנו לא מספיק טוב.

ובפן המעשי, אם אנחנו בכל זאת רוצים שדברים ישתנו אצל בן/ת הזוג שלנו, כדאי שנהיה רגישים למצב הרגשי שלהם, ונוודא שהם פנויים ומסוגלים לקבל את דברינו ממקום חברי ואוהב- כי רק ככה הם יהיו מוכנים לקבל את ההערה או ההצעה שלנו.

ובכל מקרה, התייחסו ברגישות לביקורת, וודאו שהזמן והמקום מתאימים, ושבני הזוג שלנו מוכנים לשיחה נעימה וטובה, ותמיד דאגו להתחיל במילות פרגון והערכה.

2. תהיו חברים לשעת צרה – כדי שנוכל להכיל את התגובות יוצאות הדופן, ודרכי ההתמודדות השונות של בן/ת הזוג שלנו עם המתחים שעולים, חשוב שנזכור שבכל קנה מידה מדובר במצב רגיש ביותר, שמעורר חרדות קיומיות, בריאותיות, וכלכליות, ומפעיל את מנגנוני ההגנה השונים שלנו. התגובות והפעולות שלנו אולי נתפסות כאובססיביות או מוזרות לסביבתנו, אבל הן נחוצות.

כבדו את מנגנון ההגנה שהם מפעילים, הכילו את הצורך בו, וגלו אמפתיה להתנהגות שנלוות לו. נסו לעזור להם לקבל את מה שהם זקוקים לו, ועל תמהרו לשפוט או להסיק מסקנות מרחיקות לכת. זכרו שזוגיות היא קודם כל חברות, ושעתות משבר הן בדיוק הזמן להושיט יד לעזרה.

3. היו קשובים לצרכים שלכם – כדי שנוכל להיות פנויים לתת לאחר, חשוב שנוודא שאנחנו מספיק מלאים, ושאין חוסר שמציף וגובר על הכל. אם למשל אתם זקוקים לזמן לעצמכם, לספורט, לשוחח עם חברים, או סתם לנקות את הראש עם סרט טוב, דאגו שזה יקרה.

כדי שתוכלו להיות פנויים לצרכי בן/ת הזוג שלכם וסביבתכם הקרובה, קודם כל דאגו לחזק את עצמכם. הרשו לעצמכם להרגיש את כל מגוון הרגשות שעולים, ושחררו סטנדרטים מיותרים שהצבתם לעצמכם, שאולי מתאימים בשגרה, אבל עכשיו בעיקר ידללו את המשאבים שאתם כל-כך זקוקים להם.

מוזמנים ומוזמנות לצפות בשיחה שלנו על הנושא ?

ובאותו הנושא – התארחתי בתוכנית הרדיו המעולה של נועם פתחי ויותם זמרי. דיברנו על זוגיות בבידוד. מה זה מעורר אצלנו ולמה כדאי לשים לב. להאזנה 

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *