אני

השיחה – שינוי הכללים

תמונה לפוסט שינוי הכללים

החלטת הפרידה נתקבלה. במוסכם על-ידי שניכם, או שלא. בכל מקרה, אחד הצעדים הראשונים הוא להתחיל להתכונן לשיחה שבה תבשרו לילדיכם על השינוי המשפחתי שמתרחש.
מאחר וקראתם כבר את מה שכתבתי על החשיבות ששניכם תהיו נוכחים בשיחה ותתכוננו אליה יחד כמו שצריך, אתם מתחילים לעבוד על זה. אבל, וזה אבל רציני מאוד, אתם פתאום קולטים שאתם צריכים להתחיל לדבר ולהסכים, בזמן שכל הכללים ביניכם השתנו, וביניהם יחסי הכוחות ודרכי התקשורת שהיו נהוגים ביניכם עד כה.
אם למשל את רגילה שבמהלך השוטף שבו קיבלתם החלטות בבית, היית רגילה לקבל לרוב את מה שרצית, במקרה הטוב באמצעות בקשה, ובמקרה הרע באמצעות דרישה, את עלולה למצוא שהכלים המוכרים שבהם השתמשת כבר לא עובדים יותר. ואם למשל אתה מרגיש פגוע מאוד כי לא אתה זה שרצה בפרידה, אתה יכול למצוא את עצמך מסרב ונלחם רק כדי להחזיר לעצמך את הכבוד שנפגע.
אלו הן כמובן רק דוגמאות. הנקודה היא שכשאתם מתיישבים לדון באופן שבו תרצו שתתנהל שיחת הבשורה לילדיכם, אתם פתאום מוצאים את עצמכם מנסים להסכים על הרבה דברים חשובים, בכללי משחק שאתם לא מכירים. כללי הדיון השתנו וגם עוצמתם של השחקנים. ומה בכלל עושים אם לא מצליחים להגיע להסכמה?!
במובן הזה, ההתכוננות המשותפת לשיחה היא מקרה בוחן עבורכם, שממנו תוכלו ללמוד על זירת התקשורת החדשה ביניכם. אתם תתבקשו ללמוד שאתם ממשיכים להיות הורים יחד ושלשניכם יש בדיוק את אותה האחריות ההורית. אתם תתבקשו ללמוד לנהל שיחה עניינית שמתרכזת במטרה ומתעלמת מההסחות הרגשיות. אתם תתבקשו ללמוד להקשיב ולוותר.
כלומר, במקרים רבים, כל מה שלא הצלחתם לעשות כזוג, תיאלצו לעשות עכשיו כאנשים נפרדים. ופה טמון גם הקושי וגם המפתח לפתרונו. הקושי נובע מזה שהמחלוקות שלכם בסוגיית תכנון השיחה מתעצם, כי אלה הם הרגעים הראשונים שבהם המשמעות המעשית של הפרידה מוטחת בפניכם. פתאום אתם מבינים שלא להיות יותר בני זוג, זה אומר גם להיות נפרדים ושונים, אבל גם זרים ורחוקים.
המפתח לפתרון הוא אותה הבנה חדה וברורה שאנחנו כבר לא חייבים אחד לשני כלום. שאין לנו ברירה אחרת, חוץ מלהתאפס על המצב ולמצוא טקטיקות חדשות כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים. שכל מה שנרצה להשיג, חייב לפגוש בצד השני אדם אחר, עם רצונות וצרכים משל עצמו, אדם נפרד מאיתנו שצריך להקשיב לו, להבין אותו, ולהצליח להשפיע עליו. ואם תחשבו על זה, אז בסה”כ זה בדיוק כמו שאתם רגילים לעשות בכל תקשורת אחרת עם אנשים.

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *