הורות

התמודדות עם חששות של ילדים

שינוי השגרה והלחץ המערכתי שנלווה לה, משפיעים כמובן גם על הילדים ומעוררים בהם פחדים וחששות. גם אם נדמה לנו שזה עובר לידם או אפילו חגיגה עבורם, שהם קטנים מידי כדי לקלוט מה בדיוק קורה, או גדולים מספיק כדי להבין לבד, חשוב מאוד שנדאג אנחנו לדבר איתם על הנושא, ושמידי פעם נעשה בדיקה שגרתית לגבי מצב התחושות שלהם.

השגרה שלהם התערערה ללא כל הכנה מראש, אנחנו מתוחים ועצבנים יותר, הסבים והסבתות הקרובים והאהובים נעלמו להם, אסור לצאת החוצה או לפגוש חברים, והמסרים שנקלטים מכל כיוון קשורים לנגיפים, מחלות ומוות. איך שלא נהפוך את זה, משהו בטוח עובר עליהם, וכדאי מאוד שהם ידברו על זה.

השיח איתם על כל מה שעולה כרגע צריך להיות פתוח ומכבד, ומותאם כמובן לגיל הילד ומידת המידע שהוא רוצה ומוכן לקבל. בכל מקרה, חשוב שאנחנו נהיה אלה שנסביר ונתווך להם את המציאות, ונוכל להיות שם עבורם, מאשר שהם יפרשו בעצמם את רסיסי המידע שליקטו ממקורות שונים, מאנשים שלא ממש מבינים, ומשפת הגוף המודאגת שלנו.

אני מציעה להתייחס לשיחה לא כאל רגע אחד רשמי שבו אנחנו מדברים איתם על הנושא, אלא כתקופה ממושכת, שבה אנחנו בודקים מה עובר עליהם ואיך מתקדמת ההתמודדות שלהם. אפשר ללמוד רבות על מה עובר עליהם מציורים שהם מציירים, סיפורים שהם מספרים, משפטים שהם אומרים תוך כדי משחק, ואסוציציות שעולות בראשם בכל מיני הקשרים, ולכן כדאי להתייחס לא רק לשיח הישיר שנוצר.

בדקו שאתם רגועים ואופטימים מספיק כדי לנהל את השיחות שהם זקוקים להן, והכי חשוב, תנו לגיטימציה לחששות ולפחדים שהם מרגישים, לפני שאתם ממהרים לשלול אותם, או להציע להם איך לפתור אותם. כשאנחנו נתקלים בכאב שלהם אנחנו הרבה פעמים נבהלים, וממהרים להרגיע את עצמנו במילים ובמעשים, שאולי יעזרו לנו, אבל יבואו על חשבון מה שהם באמת צריכים לקבל. כרגע מה שהם זקוקים לו זה למקום בטוח לשתף בתחושות, כזה שיקבל ויכיל את מה שעובר עליהם, ייתן שמות לתחושות שמציפות אותם, ויעזור להם למצוא מה יכול להקל עליהם.

תהיו העוגן שהם זקוקים לו. שדרו שליטה ואופטימיות. הדגישו מה ניתן לעשות. בנו יחד שיגרה חדשה שהם יוכלו לנהל. תנו להם משימות לבצע ואפשרו להם לקחת אחריות על משימות בבית. למדו מהם מה יכול לעזור להם להירגע ולהרגיש בטוחים ואופטימיים. העבירו להם את המסר שהם לא לבד, שיש מישהו שרואה אותם ואת הקושי שלהם, ומאמין בהם, בחוזקות שלהם, וביכולת שלהם להתמודד.

מוזמנים לראות מה אמרנו על הנושא בפינה האחרונה ?

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *