אני

לנצח את הכעס

 

בשבועיים האחרונים יצא לי להתעסק הרבה בסוגיית הניכור ההורי. אין הגדרה אחת מוסכמת למה זה בדיוק, אבל בגדול היא מדברת על מצב שבו ילד, על רקע הגירושין, ומבלי שיש סיבה אמיתית וטובה, מתנתק פיזית ורגשית מאחד מההורים שלו. זו סוגייה לא פחות ממטורפת, שמאגדת בתוכה כמעט את כל מה שיש להגיד על מערכות יחסים בכלל, ועל גירושין באופן יותר ספציפי.

בקרוב אפרסם תכנים מאוד מאוד חשובים שקשורים לנושא הזה, אבל בינתיים אני רוצה להתייחס לנושא אחר. זה נושא שבוער בי הרבה מאוד זמן, והעיסוק בתכנים שקשורים לניכור עורר את הבערה הזו אפילו יותר.

שני אנשים מחליטים לקשור את חייהם יחד. הם עומדים מתחת לחופה עם עיניים דומעות ולב מתרגש. הם חולקים קירבה וחלומות. הם רוצים להוות ‘בית’ אחד עבור השני או השנייה.

קאט ל-X שנים קדימה. הם במאבק גירושין מכוער. הם פגועים וכועסים. הם רק רוצים להכאיב ולפגוע בבן הזוג לשעבר, עד כדי כך שכל האמצעים כשרים. כולל דיווח לרשויות על מעשים לא חוקיים. כולל הגשת תלונות שווא. כולל הכפשה וגילוי סודות לסביבה הקרובה. כולל פגיעה פיזית ונפשית. כולל שימוש בילדים.

ואחת השאלות שאני עומדת באלם מולן, היא השאלה- איך אדם שהיה כל-כך קרוב אלייך, אפילו הכי קרוב, נמצא עכשיו בקצה השני של הסקאלה? איך אהבה גדולה הופכת לשנאה כל-כך גדולה? איך רצון לעשות טוב לבן/ת הזוג שלך, הופך לרצון להרוס אותו/ה לגמרי?.

אין לי תשובות ברורות ומוחלטות, ואולי בכלל אין כזה דבר תשובות שלמות ומלאות בנושאים כאלה, אבל כן יש לי מושג. כי אני רואה את זה כל הזמן בעבודה עם יחידים וזוגות. אני רואה את האגו הפצוע, הרצון העז לנקום, ואת הקושי והיעדר היכולת לסלח ולהתקדם הלאה.

אני גם רואה את המחיר שמשלמים ההורים, הילדים וסביבתם הקרובה, על ההתנהגויות שהרגשות העזים האלה מובילים אליהם.

וזה קורה לכולם. אנשים מכל המעמדות, המינים והגוונים. אנשים עם מודעות גדולה, ואנשים שרחוקים אלפי שנות אור מלהבין את עצמם. אנשים שעד עכשיו הצליחו לשלוט ברגשות שלהם, וכאלה שאף פעם לא הצטיינו בזה במיוחד.

אבל יש מה לעשות. צריך וכדאי לקבל עזרה. אפשר ללמוד לשלוט ברגשות העזים. יש דרך להשתחרר ולהתקדם. המשבר יכול להישאר משבר בלבד, הוא לא חייב להפוך לקטסטרופה. הוא יכול להישאר בגדר סיפור על רצף החיים, הוא לא חייב להשתלט על הכל ולהגדיר אותם.

אני פה בדיוק בשביל זה. בואו נדבר על זה. בואו נלמד להשתלט על כל מה שגועש ומאיים. בואו נעשה שיהיה קל יותר. קשה לכם להשתלט על הכעס והעלבון? אתם מוצאים את עצמכם עושים דברים שלא חשבתם מעולם שאתם מסוגלים להם? אתם רואים את זה קורה לחבר/ה שלכם? לאח או לילד שלכם? תעשו משהו. תתקשרו אליי, או לכל איש מקצוע שאתם מאמינים בו. ועדיף ממש עכשיו.

 

 

 

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *