אני

מה הילדים שלנו לומדים מהעבודה שלנו?

עבודה היא מרכיב משמעותי מאוד בסדר היום שלנו. אנחנו משקיעים בה שעות רבות, ומושקעים בה מאוד מבחינה מנטאלית. בשנה האחרונה במיוחד, הממשק בין העיסוק שלנו בקריירה למשפחה גדל, וילדינו נחשפו יותר ויותר למרכיב זה בחיינו. כדי שנוכל להתמודד טוב יותר עם רגשות האשמה, שמלווים את העובדה שאנחנו הרבה עובדים ולא מספיק איתם כמו שאולי היינו רוצים, כדאי שנכיר ונזכור שיש גם לא מעט דברים טובים שהילדים שלנו מרוויחים מכך שאנחנו עסוקים לא מעט בעשייה שלנו.

הינה כמה נקודות למחשבה-

1. אנחנו מלמדים אותם שלדאוג לזמן לעצמי זה חשוב – אחד המסרים החשובים שאנחנו מעבירים לילדים שלנו כשאנחנו עובדים, הוא שזה הזמן שבו אנחנו משקיעים במה שחשוב לנו, בקריירה שלנו, ביצירה, בפרנסה וכד’. או במילים אחרות, שמותר, כדאי, וחשוב, לדאוג גם לעצמנו ולהתחשב גם ברצונות שלנו, כהשקפת חיים שנרצה שגם הם יאמצו לעצמם.

יותר מידי הורים מאמינים שהורה טוב הוא הורה שמבטל את עצמו, או לפחות שמעמיד את ילדיו לפני הצרכים והרצונות שלו. בדרך, הם שוכחים להעביר לילדים מסרים חשובים אחרים שהיינו רוצים שהם יאמצו לעצמם, כמו לדאוג לעצמי, להשקיע במה שחשוב לי, ובגדול, לחיות, להיטען, ולקחת לעצמי את המרחב שאני זקוק לו.

2. אנחנו מטמיעים בהם את האג’נדות והערכים שחשובים לנו – בדומה לעבודה שלנו, הילדים עובדים בללכת לגן או לבית הספר, לחוגים ולחברים. כשהם רואים אותנו עובדים, ואפילו הרבה, הם סופגים לעצמם את הערכים שלנו בתחום הזה. הם מבינים מה זה מוסר עבודה, מהן שאפתנות, חריצות, השקעה, והתמדה, וכמובן, את הערכים שמתבטאים באופי העבודה הספציפי שלנו (עזרה לזולת, יצירה של משהו, תפעול וניהול וכד’).

את המיומנויות והערכים החשובים האלה הם סופגים בבית, והם ישמשו אותם בהמשך הדרך ככישורי חיים מצוינים. ספרו להם מה אתם עושים, איך העבודה שלכם עוזרת לאנשים, לסביבה, לחברה, ולעולם, שתפו אותם בתחושות הסיפוק וההצלחה, והדגישו בפניהם את היכולות שאתם מגלים ואת המיומנויות שבהן אתם משתמשים. זו הדרך שלהם להבין מה אתם עושים, להתחבר לערכים שמאחורי העשייה שלכם, ולקבל השראה עבור עצמם.

3. אנחנו מלמדים אותם לצאת מעצמם ולהתחשב – המחשבה הילדית מאופיינת בחשיבה אגוצנטרית. הם רוצים אותנו לידם, ופחות מעניין אותם למה אנחנו לא יכולים להיות איתם כרגע. יחד עם זאת, אחת החובות ההוריות המשמעותיות שלנו, היא ללמד אותם להתחשב באחר, לצאת מעצמם ולהפנים שיש עוד מלבדם.

כשאנחנו עובדים ולא יכולים להיות איתם, לצד התסכול שהם בוודאי חווים, אנחנו גם מלמדים אותם דחיית סיפוקים, והפנמה שלמרות שהם ממש רוצים משהו, לא הכל תלוי בהם, ולא את הכל אפשר לקבל ממש עכשיו. לקחים חשובים לחיים, שיעזרו להם מאוד בהמשך הדרך.

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *