אני

מה צריך בשביל שינוי בזוגיות?

את ההודעה הזו קיבלתי השבוע, כמה ימים אחרי שהסתיים תהליך זוגי לא מאוד ארוך, תהליך מרגש עד דמעות שעברתי יחד עם שני אנשים מיוחדים שנגעו לי בלב.

אני לא נוהגת לפרסם את ההודעות שאני מקבלת (וכמובן שקיבלתי את אישורם לפרסום), אבל הפעם היה לי חשוב לשתף כדי לתת תקווה לזוגות שמרגישים שהמצב ביניהם בעייתי מאוד.

בעבר כתבתי עבור Ynet מספר כתבות שעוסקות בנקודה הקריטית של ‘להיות או לחדול’ שאליה זוגות מגיעים, ואפרסם אותן שוב בקרוב, אבל הפעם אני רוצה להתייחס לגורם שלדעתי הכי חשוב להתייחס אליו.

יש כל מיני גורמים שמשפיעים על הצלחת תהליך שינוי זוגי, אבל בעיני יש גורם אחד שהוא ללא ספק החשוב ביותר והוא נקרא – מוטיבציה!

כשאני מתכוונת למוטיבציה, אני לא מתכוונת למשהו בסגנון ‘אין דבר העומד בפני הרצון’
(כי גם אם יש רצון זה לא תמיד מספיק)

וכשאני מתכוונת למוטיבציה, אני לא מתכוונת לרצון להישאר יחד לעומת הרצון להיפרד
(כי ברור שאנשים יגידו שהם מעדיפים להישאר ולשמור על המשפחה)

כשאני כותבת שהמוטיבציה היא הגורם החשוב ביותר להצלחת התהליך הזוגי, אני מתכוונת להחלטה הפנימית שכל אחד מהצדדים צריך לקבל עם עצמו, לגבי עומק השינוי וגודל ההשקעה שהוא עצמו מוכן לעשות.

ושתי ההחלטות הפנימיות האלו שכל אחד מהצדדים מקבל, הן מצד אחד ריקוד הדדי שניזון ומושפע מהמצב של האחר, ומצד שני מדובר בשתי החלטות הכי אישיות שיש.

זה מורכב, נסתר מאוד, מטעה, מבלבל ומתעתע, אבל כשיוצאים למסע החיפוש באומץ, עם מפה מקצועית, פנס שמאיר על מה שצריך להסתכל, וקצת הכוונה ממי שמכיר, מבין, ויודע, אפשר להגיע לתשובה הכי נכונה ומדוייקת.

בדיוק בדיוק בגלל זה אני נותנת מקום של כבוד לבדיקת המוטיבציות לעומקן ולרוחבן, על כל מה שהן כוללות ועם כל כמה שקשה להגיע אליהן. גם כי אני מבינה שחבל לבזבז את הזמן כשאין מוטיבציה, אבל בעיקר בגלל שכשמוטיבציה אמיתית ניגלית במלואה לאדם עצמו, אני יודעת שאפשר להצליח!

הדרך הזו לחשיפת המוטיבציה מורכבת בדיוק כמו שהיא מעניינת, מעניקה מתנה ענקית של היכרות עם עצמנו, ובעיני גם אי אפשר לחיות את החיים במלואם אם לא עוברים אותה.

כל דרך שונה בדיוק כמו שכל אדם הוא שונה, אבל בכל זאת יש כמה נקודות ציון הכרחיות שבהן עובר המסע, והינה שלוש מרכזיות שבהן-

  1. רצון לעומת נכונות להשקיע-

בתחנה הזו בודקים את המילים ביחס למעשים, וחוקרים לעומק את העשייה בפועל וכמה כל אחד מוכן לצאת מעצמו ולהתאמץ

  1. סגירת הלב לעומת הגנה-

בתחנה הזו בודקים את התחושה שהאהבה מתפוגגת, וחוקרים לעומק מה הביא לסגירת הלב, ועד כמה מדובר במגננה מפני אכזבות נוספות

  1. פחד לעומת פנטזיה-

בתחנה הזו בודקים את ההתייחסות לאלטרנטיבות לקשר, וחוקרים לעומק עד כמה הן נבחנות בצורה שקולה ואובייקטיבית שמתחשבת גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך, כך שלא הפחדים, או לחילופין האשליות, משפיעים לרעה על קבלת ההחלטה.

רוצים לדעת אם תוכלו להגיע לשינוי שאתם רוצים להשיג? לפני הכל שווה שתבדקו את הדלק. אבל תבדקו אותו מספיק לעומק וכמו שצריך.

שיהיה סופ”ש מעולה, ושתמיד נזכור להשקיע במה שחשוב באמת!
חדי אקסלרד

כתיבת תגובה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *